معرفی رشته معماری

رشته معماری چیست ؟

مقدمه

رشته نقشه کشی معماری یکی از رشته های مجموعه ی گروه خدمات در شاخه فنی و حرفه ای است که هر دانش آموز پس از طی کردن دوره متوسطه ی اول می تواند طی یک دوره دوساله و در یکی از هنرستان های کاردانش یا فنی و حرفه ای دیپلم این رشته را اخذ نماید. لازم به ذکر است که کنکور هنرستان براساس دروس فنی و حرفه ای برگزار می شود و دانش آموزان کارو دانش می بایست دروس اختصاصی را از کتاب های فنی و حرفه ای مطالعه کنند.

نحوه ی ادامه تحصیل دانش آموزان رشته معماری

دانش آموزان هنرستانی رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی پیوسته (فوق دیپلم) می توانند در یکی از دانشگاه های دولتی (آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی)، دانشگاههای آزاد(سما) و یا در مراکز علمی کاربردی در گرایش های نرم افزار، سخت افزار و فناوری اطلاعات (IT) ادامه تحصیل دهند. دانش آموزان هنرستانی می توانند پس از گذراندن دوره کاردانی و کارشناسی در دوره ارشد و دکتری در دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه تهران، شریف و امیرکبیر ادامه تحصیل دهد.و از این حیث هیچگونه محدودیتی برای هنرستانی ها وحود ندارد.

دانش آموزان هنرستانی رشته معماری می توانند در مقطع کاردانی پیوسته (فوق دیپلم) در یکی از دانشگاه های دولتی (آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی ) ، دانشگاه های آزاد و سما و یا در مراکز علمی کاربردی در گرایش های معماری و طراحی داخلی ادامه تحصیل دهند و پس از گذراندن دوره های کاردانی و کارشناسی در مقاطع بالاتر (ارشد و دکتری) در دانشگاه های معتبر (تهران ، شهید بهشتی و …) ادامه تحصیل دهند و در این مورد هیچ گونه محدودیتی برای هنرستانی ها وجود ندارد.

دروس تخصصی رشته معماری

در مقایسه دروس تخصصی سال دوم و سوم این رشته می توان به اهمیت دروس سال سوم بیشتر پی برد. در حالی که در سال دوم به دانش آموزان فقط چهار درس ترسیم فنی ، شناخت مواد ، مبانی هنرهای تجسمی و طراحی ارائه می شود ، در سال سوم حجم مطالب بیشتر شده و به نه درس نقشه کشی ، مبانی طراحی معماری ، کاربرد رایانه در نقشه کشی معماری ، نقشه برداری ، کارگاه حجم و ماکت ، متره و برآورد ، عناصر و جزئیات ، آشنایی با بناهای تاریخی و تاسیسات تقسیم می شود که امتحان چهار درس آخر در حوزه ی امتحانات نهایی برگزار می شود . از این چهار درس نمره قبولی دو درس عناصر و جزئیات و متره و برآورد دوازده و دو درس بناهای تاریخی و تاسیسات ده می باشد.

بازار کار فارغ التحصیلان رشته معماری

دانش آموز رشته ی معماری بعد از اخذ دیپلم و با یادگیری نرم افزارهای مربوطه می توانند در شرکت های ساختمانی کار نقشه کشی انجام دهد یا با اخذ فوق دیپلم و کسب تجربه به عنوان سرپرست کارگاه مشغول به کار شوند . هم چنین با اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد علاوه بر فعالیت های قبلی به عنوان ناظر ساختمانی و طراح معماری و رد مقاطع بالاتر به کارهای آموزشی و پژوهشی در قالب استاد یا هیئت علمی دانشگاه بپردازند.